Czym zajmuje się pracownik drukarni?

 

W każdym większym mieście znajduje się przynajmniej jedna drukarnia. Pracownikami są zarówno studenci, którzy zajmują się prostymi zadaniami, jak drukowanie ulotek a5, jak i bardzo doświadczeni specjaliści poligrafii.

Usługi świadczone przez drukarnie

Drukarnie zajmują się takimi usługami, jak drukowanie ulotek a5, a6 i w innych formatach, druk plakatów, wizytówek, identyfikatorów, papierów firmowych. Drukują również oczywiście zwykłe dokumenty dla klientów, którzy nie posiadają domowej drukarki.

Niektóre punkty usługowe mają w swojej ofercie także druk wielkoformatowy, z którego korzystają przeważnie duże agencje reklamowe, które potrzebują stworzyć banery. Do innych usług należy bindowanie i składanie prac licencjackich, magisterskich, doktorskich i innych, a także książek i czasopism.

Jeśli potrzebujesz standardowej usługi, takiej jak drukowanie ulotek a5, możesz skorzystać z najbliższej drukarni. Jeżeli jednak interesuje cię druk wielkoformatowy, dowiedz się, czy dany punkt usługowy realizuje takie usługi.

Jak wygląda praca drukarza

Drukarz zajmuje się obsługą maszyn drukarskich oraz programów komputerowych, wspierających obsługę tych maszyn. W mniejszych drukarniach do jego zadań może należeć także obsługa klienta, zarówno na miejscu w punkcie usługowym, jak i telefonicznie albo mailowo, w celu przedstawienia wyceny usługi albo porady, np. jaki papier najlepiej wybrać.

Początkujący drukarz zwykle zaczyna swoją karierę od takich zadań, jak drukowanie ulotek a5, czy też drukowanie wizytówek. Wraz z doświadczeniem jego zadania mogą być coraz bardziej specjalistyczne.

Praca drukarza może być satysfakcjonująca, ale jest także wymagająca. Jest to praca przeważnie na stojąco, w zamkniętych pomieszczeniach, w kontakcie z chemikaliami.

Jak zostać drukarzem

Jeśli interesuje cię praca w drukarni i zadania takie jak drukowanie książek albo drukowanie ulotek a5, możesz po prostu zacząć przeglądać ogłoszenia w internecie w poszukiwaniu odpowiednich ofert. Znacznie jednak zwiększysz swoje szanse, jeśli zdobędziesz odpowiednie wykształcenie. Może to być szkoła policealna o profilu poligraficznym albo odpowiednie technikum.